Το δέντρο που γελούσε

Ένα δέντρο που αναπνέει σαν να γελά, καταφύγιο και φάρος για όποιον κινδυνεύει να χαθεί, στέκεται περήφανο και αγέρωχο. Γύρω απ’ τον κορμό του, φτιάχνουν τις φωλιές τους ένα σωρό πλάσματα. Τα δέχεται όλα πρόθυμα και τα καλωσορίζει γελώντας με την ανάσα του.
Μια νύχτα όμως, ένας κεραυνός αλλάζει τα πάντα! Χαρακώνει τον ουρανό και καταλήγει ίσια πάνω στο δέντρο. Κι εκείνο σταματά πια να γελά…
Θα καταφέρει άραγε να ξαναβρεί το χαμόγελό του και να συνεχίσει τη ζωή του;

Ένα παραμύθι που μας θυμίζει πόσο σημαντικές για τη ζωή είναι η αλληλεγγύη και η συλλογικότητα.

Για γονείς και εκπαιδευτικούς

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

Αγαπητοί γονείς

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 18ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας καλεί όλους τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου σε Γενική Συνέλευση  την Τρίτη 11 Δεκεμβρίου 2020 και ώρα 12.00, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Θέματα:

• Απολογισμός δράσεων σχολικής χρονιάς
  • Καθορισμός ετήσιας συνδρομής μελών .
  • Προκήρυξη εκλογών για νέο Δ.Σ. και υποψηφιότητες.
  • Συζήτηση για θέματα που τυχόν απασχολούν τους γονείς.

Παρακαλούμε για τη μεγαλύτερη δυνατή συμμετοχή σας στη Γενική Συνέλευση , ώστε ο Σύλλογος να συνεχίσει να υπάρχει. Η δύναμη του Συλλόγου βασίζεται στην ενότητα των μελών του.

Το Δ.Σ.

Για γονείς και εκπαιδευτικούς

ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ

Μια ευχάριστη έκπληξη μας επιφύλαξε για σήμερα 15 Ιανουαρίου 2020 ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων του σχολείου μας με την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας.

Συγκεκριμένα, οι γονείς – μέλη του Συλλόγου έφεραν στο σχολείο βασιλόπιτες για όλα τα τμήματα και μία για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Οι βασιλόπιτες κόπηκαν και μοιράστηκαν σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες, ακόμη και σ’ αυτούς που για διάφορους λόγους απουσίαζαν. Όλοι ευχαριστήθηκαν και απόλαυσαν τις πολύ ωραίες πίτες αλλά περισσότερο οι μαθητές και μαθήτριες που ήταν και οι τυχεροί της εφετινής χρονιάς, κερδίζοντας και το φλουρί. Να ‘ναι πάντα τυχεροί στη ζωή τους!

Επισκέψεις και δραστηριότητες

Μια συγγραφέας στο σχολείο μας

Την Πέμπτη 26 Απριλίου, είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τη συγγραφέα κ. Λίνα Μουσιώνη.

Ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία για εμάς τα παιδιά της α΄ τάξης καθώς μάθαμε πολλά από αυτήν την επίσκεψη. Ευχαριστηθήκαμε πολύ και προσλάβαμε παραστάσεις που θα μείνουν στη μνήμη μας για πολύ καιρό.  Μας παρουσίασε τα βιβλία της και τους ήρωές τους. Μάθαμε πολλά για την ίδια αλλά και αυτή έμαθε πολλά για εμάς.

Καλωσορίζοντας την κυρία Μουσιώνη
Ακούμε ένα απόσπασμα από το βιβλίο της ¨”Η μεγάλη περιπέτεια του Φι και του ΛΙ”
Επισκέψεις και δραστηριότητες

Επίσκεψη στη Δημοτική βιβλιοθήκη

Επισκεφτήκαμε σήμερα τη Δημόσια Κεντρική βιβλιοθήκη Λάρισας,την καρδιά του πολιτισμού και της παιδείας της πόλης μας,ξεναγηθήκαμε στους άνετους χώρους της και ενημερωθήκαμε για τη λειτουργία και τις δραστηριότητές της . Διαβάσαμε το βιβλίο “Το σποράκι ταξιδεύει” του Eric Carle και το δραματοποιήσαμε.Περάσαμε υπέροχα!

Στοιχεία επίσκεψης

• Ξενάγηση
  • Τρόπος Λειτουργίας
  • Δραματοποίηση

Βρείτε καιρό να διαβάζετε, είναι το μυστικό της σοφίας

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!